Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Prostatický specifický antigen neboli PSA (zkratka pochází z anglického názvu prostate-specific antigen) je glykoprotein a zároveň enzym, který je vylučován epitelovými buňkami prostaty. PSA se nachází v ejakulátu. Předpokládá se, že má mj. vliv na rozpouštění hlenu děložního hrdla, což usnadňuje průnik spermií do dělohy. PSA je v malém množství přítomen v krvi mužů se zdravou prostatou. Jeho hladina může být zvýšená v případě karcinomu prostaty nebo jiných poruch prostaty. PSA ovšem není jednoznačným indikátorem rakoviny prostaty: může signalizovat například prostatitidu nebo benigní hyperplazii prostaty. Viz také prostata, antigen.

Antigen je obecně látka, která vyvolává imunitní reakci. Antigeny se typicky vyskytují na povrchu mikroorganismů, ale mohou to být i látky na povrchu transplantovaných orgánů, cizorodé bílkoviny, které byly injekčně podány do krevního oběhu apod. Odvozené přídavné jméno je antigenní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz antigen.

Karcinoembryonální antigen neboli CEA (zkratka pochází z anglického názvu carcinoembryonic antigen) je protein, který se v krvi dospělých lidí obvykle vyskytuje ve velmi malém množství. Hladina CEA v krvi může být zvýšena u některých typů zhoubných nádorů a některých nezhoubných (benigních) stavů. Vyšetření hladiny CEA se nejčastěji používá u kolorektálního karcinomu (rakoviny tlustého střeva a konečníku). Toto vyšetření se provádí zejména: pokud má lékař podezření, že by se mohlo jednat o zhoubný nádor, ke zjištění, zda protinádorová léčba zabírá, ke zjištění, zda se zhoubný nádor po léčbě vrátil (recidivoval). Viz také antigen.

Antigen prezentující buňky neboli APC (zkratka pochází z anglického názvu antigen-presenting cells) jsou typem buněk imunitního systému, které zesilují imunitní reakce tím, že předkládají („ukazují“) antigeny na svém povrchu ostatním buňkám imunitního systému. Příkladem APC jsou dendritické buňky. Antigen prezentující buňky mají schopnost fagocytózy, proto se řadí mezi fagocyty. Viz také antigen, buňka.

Specifická imunita je jiný název pro získanou imunitu. Viz také imunita.

Alergen-specifické protilátky jsou protilátky, které se vytvářejí v těle alergiků jako reakce na konkrétní (specifický) alergen. Alergen-specifické protilátky hrají významnou úlohu zejména v alergických reakcích časného typu. Viz také alergen, protilátky.

Specifická prevence v souvislosti s nějakým infekčním onemocněním je takové preventivní opatření, které brání infekci tímto konkrétním onemocněním. Specifickou prevencí infekčních onemocnění bývá většinou očkování. Viz také infekce, prevence, nespecifická prevence.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT) je metoda, která se někdy používá při léčbě alergií. Spočívá v tom, že člověku trpícímu alergií jsou pod lékařským dohledem (!) podávány postupně se zvyšující dávky alergenu. Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém se naučí tento alergen tolerovat a projevy alergie vymizí. Terminologická poznámka: SAIT byla dříve označována jako hyposenzibilizace či desenzibilizace. Viz také alergen, imunoterapie.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků